Obrázky pro Japonsko

Projekt Děti dětem pro JaponskoDne 11. března 2011 byla severní část Japonska postižena silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami. K přírodní katastrofě se připojily ještě problémy s poškozenou jadernou elektrárnou ve Fukušimě. Statisíce lidí ztratilo své domovy a bydlí v provizorních podmínkách. Potýkají se s nedostatkem potravin, tepla a pohonných hmot. Dospělí i děti také psychicky strádají, protože ztratili nejen své domovy, ale často i další členy své rodiny, příbuzné a známé.

 
Dobrovolníci z mezinárodní organizace The Oneness-Heart-Tears and Smiles (Slzy a úsměvy srdce jednoty) proto oslovili děti z českých a slovenských škol, aby pro děti v postižených oblastech Japonska nakreslily obrázky s krátkým vzkazem v angličtině, japonských znakem pro slovo „kamarádů, „štěstí“ nebo „láska“ a svojí fotografií. 
Během dvou týdnů jsme obdrželi přes 1.500 krásných obrázků. Vybraných sto obrázků jsme předali našim japonským spolupracovníkům při nedávném setkání v New Yorku a zbylé obrázky byly odeslány letecky přímo do Tokya.
 
Následující reportáž je z první zkušební cesty našich japonských kolegů do postižených oblastí. Akanda a jeho tým přátel se vydali ve třetím dubnovém týdnu do města Shiogama v nejvíce postižené prefektuře Miyagi. Navštívili jeden z provizorních krytů, kde ve stísněných podmínkách žije přes sto lidí včetně dětí. Akandův tým pro obyvatele krytu uvařil teplé jídlo a zároveň rozdal přítomným dětem obrázky. Jeden z chlapců se hned rozhodl nakreslit na oplátku obrázek pro české a slovenské děti. Na přiložených fotografiích je zaznamenáno jeho úsilí a výsledek.
 
Japonsko - kryt pro 100 lidíVelitel krytu doporučil Akandovi navštívit i blízkou školu. Protože však bylo obnovení vyučování posunuto až na příští den, nebyly děti ještě ve škole. Akanda proto předal 70 obrázků přímo řediteli školy a jeho zástupkyni. Oba měli slzy v očích a chválili naše děti, jak krásně nakreslily japonské znaky. Slíbili, že hned druhý den obrázky dětem předají. Ředitel litoval, že již nemají tělocvičnu, kterou jim vzala vlna tsunami. Rád by tam býval udělal výstavu darovaných obrázků.
 
Japonsko - ředitel školyNaši japonští přátelé plánují rozdat zbylých 1.400 obrázků začátkem května. O jejich cestě do postižených oblastí a setkání s dětmi vás budeme informovat.

Více fotografií v galerii.