Kontejner pro San Jacinto v Nikaragui

Kontejner potřebných školních pomůcek, sportovního vybavení a kanystrů na vodu byl doručen do městečka San Jacintao v Nikaragui v červnu 2009. Dárkové balíčky, školní brašny, psací a kreslící potřeby, sešity, kola, míče, basebalové soupravy, lékárničky a kanystry na vodu byly rozděleny mezi děti, školní personál a obyvatele městečka během hezké místní celodenní slavnosti, uspořádané speciálně za tímto účelem.

Nápad poslat potřebné vybavení do Nikaragui přišel od našeho kolegy Jima Lawlesse z Nového Zélandu, který již v letech 2006 a 2007 přinesl několik krabic školních potřeb a hraček do školy v San Jacinto. Jim Lawless se jako inženýr podílí na stavbě geotermální elektrárny blízko obce San Jacinto. Majitelé této firmy se stali našimi klíčovými partnery v navázání spolupráce s představiteli obce a vedením školy.

Kde a proč
Obec San Jacinto je jedna z nejchudších částí Nikaragui, která patří mezi nejchudší země Latinské Ameriky. Vybavení obce je velmi prosté. Většina domů nemá vodu. Místní škola pracuje na směny - dopoledne zde studuje 380 žáků základní školy a odpoledne 320 studentů střední školy. Škola slouží zároveň jako podpůrné vzdělávací centrum pro další školy v odlehlých oblastech, celkově zahrnující kolem 1300 dětí.

Průběh
Školní potřeby, sportovní vybavení a ostatní potřebné věci byly sbírány v České Republice, na Slovensku a v Německu. Na darování všech věcí se podílelo nejen mnoho společností, ale přispěli také jednotlivci. Všem jsme za jejich nezištnou ochotu a zájem velmi vděční. 1300 dárkových balíčků pro děti ze škol v Nikaragui tvořili žáci českých škol, kterým se podařilo připravit pro všechny hezký dárek s pozdravem, který děti v San Jacintu moc potěšil. Všechny věci byly naloženy v březnu 2009 a poslány z České Republiky přez Atlantický oceán do Nikaragui. Distribuce proběhla v červnu 2009.
Slavnostní předání
Na počest slavnostního předání obsahu kontejneru místní škole a představitelům obce San Jacinto, byla uspořádána slavnostní ceremonie. Každý žák obdržel novou školní brašnu a dárkový balíček, který tvořily děti z České Republiky. Nejlepší studenti obdrželi kolo. Místní děti si připravily pěkné hudební vystoupení jako projev vděčnosti za darované věci. San Jacinto bylo v tento den plné radosti a úsměvů!